В лютому 2019 року, звернулась пацієнтка Даша з такою ситуацією:
- Асиметрія передніх різців через сколи та стирання;
- Скупченість передніх зубів на нижній щелепі;
- Незадовільна гігієна та запалення ясен;
- Пришийковий карієс на фронтальній поверхні зубів;
- Сколи пломб та емалі, карієс на багатьох зубах та незадовільний стан всіх пломб.
Так як пацієнтка проживала не в Україні, приступити до лікування ми змогли тільки в липні 2021го.
За цей час Даша вже втратила один зуб (це доречі в доказ того, коли я наголошую, що з лікуванням не можна зволікати)…
… звичайно інші проблеми теж нікуди не ділись, але з того часу значно покращилась ситуація з гігієною.
Отож, з чого починається лікування?
Звичайно з огляду, діагностики та планування. А також, обов’язково, з професійної гігієни зубів (ультразвуком та апаратом AirFlow).
Далі, ми провели фотопротокол початкової ситуації та зробили повторну комп’ютерну діагностику (КТ).
На новому КТ ми побачили, практично без змін, проблеми з 19-го року:
1) 18 та 48 зуби мудрості – йдуть на видалення (1);
2) Періодонтит 17го зубу (та зміни в гайморових пазухах), як наслідок ускладнення карієсу (2);
3) Періодонтит 46го зубу, як наслідок неякісно пролікованих кореневих каналів (3);
4) Численні контактні карієси (як і на іншій стороні) (4).
А на лівій стороні вже є різниця в ситуації на КТ 19го та 21го років, і це чітко видно на фото нижче:
5) Періодонтит в 24му зубі (5);
6) Періодонтит в 26му зубі, та вже пролікований до 21го року (6);
7) Періодонтит в 36му зубі (7). І по різниці видно, як він збільшився за 3 роки. А також, з’явився вже і на 37му зубі від контактного карієсу з зубом мудрості (9).
8) Періодонтит в 35му зубі, через що пацієнці прийшлось видалити його (8).
9) Видалений проблемний 38й зуб, мудрості (9).
Як бачите, проблем залишається достатньо. Почали з того, що:
- Видалили останні 3 зуби мудрості;
- Пролікували всі кореневі канали з запаленнями (7 зубів);
- Відновили зруйновані зуби пломбами (build-up, 10 зубів).
На моменті планування було вирішено проводити тотальну реабілітацію керамічними реставраціями на всі 28 зубів. І фактично, в нас все було підготовлено до цього, всі зуби були проліковані та всі проблеми вирішено, окрім однієї.
Для того, щоб поставити вініри на нижню щелепу в даній ситуації нам дуже заважала скученість і неправильне положення різців. Адже, якщо робити все правильно по зубній дузі, то нам би прийшлось сильно спилювати ті зубі, що виступають назовні, та сильно збільшувати об’єм тих, які нахилені всередину. І так як пацієнтка відмовилась від брекетів, було вирішено виправити прикус (положення нижніх передніх зубів) за допомогою елайнерів (спеціальних ортодонтичних кап).
А для того, щоб всі нижні зуби вмістились в зубну дугу ми провели штрипсування контактних поверхностей, тобто збільшили проміжок між зубами. Невелике штрипсування допускається навіть у звичайних ситуаціях при дефіциті місця, а тим паче, в нашій ситуації, коли всі зуби будуть і так покриватися вінірами. Ми просто з трапецевинної форми вивели більш прямокутну. Це, в подальшому, зменшить трикутники між зубами і яснами, та такі зуби більш стабільніші до рецидивів зміщення.
З верхньою щелепою ортодонтично було все більш-менш нормально, тому були виготовлені 13 кап тільки на нижню щелепу. Прогноз положення зубів До та Після лікування візуалізується у спеціальній програмі, по сетапам якої і виготовляються капи.
Вся підготовча робота з терапії, хіругії та ортодонтії тривала 2 місяці. І по закінченню пацієнтка повернулася додому (за кордон), де і проходило ортодонтичне лікування. Кожні дві неділі вона змінювала капи, таким чином її зуби рухались до правильного положення.
7 місяців тривало лікування та ще 3 місяці стабілізація результату. Повернулась пацієнтка на протезування в травні 2022го з майже чудовим результатом.
У випадку, якщо зуби не будуть покриватися вінірами результат можливо довести до ідеалу зробивши ще пару кап, дотягнувши зуби до потрібного кута. В нашому випадку цього результату більш чим достатньо, щоб вінірами розмоделювати ідеальну зубну дугу.
Паралельно ортодонтії на нижній щелепі, робота проходила і з верхньою.
Щоб досягти естетичного результату в постановці вінірів, перш за все потрібен макет майбутньої посмішки, щоб по ньому зробити тест драйв цієї посмішки.
Для цього технік об’єднує фотографії та сканування щелеп пацієнтки в спеціальній програмі і моделює майбутній вид зубів. (Ось саме для цього і робится стільки фотографій зубів та обличчя).
Після узгодження зі мною та пацієнтом друкується цифровий WaxUp, за допомогою якого я переношу пластмасою майбутню форму зубів на ще не обпилені зуби пацієнта. І на цьому етапі можливо скорегувати форму, нахил, пропорції та інші моменти, щоб результат задовольнив пацієнта. Ця процедура є тест-драйвом посмішки в реальному часі. Коли пацієнт бачить, як посмішка буде виглядати наживо, а не на фотографії.
Забігаючи наперед, ми бачимо, що результат, який вийшов вже з вінірами, повністю співпадає з тим тест-драйвом, який я демонструю пацієнту ще до початку підготовки зубів до протезування. А це і є гарантією того, що ви отримаєте саме те, на що погодились і чого очікуєте.
І тільки після всіх підготовчих маніпуляцій, ретельних планувань, ми можемо переходити до підготовки зубів до протезування.
Весь процес я розбив на декілька етапів.
Спочатку були відпрепаровані всі 4ті, 5ті, та 6ті зуби на обох щелепах (окрім 35го, там був імплант).
І після виготовлення, керамічні конструкції були зафіксовані на зуби.
Потім, таким же чином, були підготовлені та зафіксовані всі 7ки, плюс 35й зуб, де був імплант - була встановлена коронка на імпланті. (без ілюстрацій)
Третім етапом підготовлювалися передні верхні зуби, від клика до клика 6 зубів і четвертим етапом аналогічно нижні 6 передніх зубів.
Так виглядають готові вініри, які присилає технік на фіксацію. Кожна реставрація як витвір мистецтва.
Ось такий ми отримали результат:
*зверху ситуація ДО (before);
посередині результат після елайнерів (after aligners);
знизу результат після фіксації керамічних вінірів (after).
Пацієнтка залишилася дуже задоволена результатом і нарешті її походи до стоматолога будуть виключно для гігієнічної чистки.
Для підтримання такого результату потрібно хоча б раз на рік (краще 2 рази на рік) робити профчистку у стоматолога, та кожен день користуватися іригатором та чистити м’якою зубною щіткою зуби 2 рази на день, вранці після їж та перед сном!
0 Коментарі