*
Етапи постановки фотополімерної пломби:
- Перший візит:
1. Консультація, огляд, рентгендіагностика;
2. Фотофіксація початкової ситуації;
3. Складання плану лікування;
- Другий візит*:
4. Підготовка зуба під анестезією;
5. Постановка реставрації;
6. Полірування та адаптація по прикусу.
* при наявності часу, всі маніпуляції можна провести за один візит.
Мабуть, немає більш відомої процедури в стоматології, ніж встановлення пломби.
Але давайте ж розберемо, що таке пломба, а точніше фотополімерна реставрація, і коли вона показана.
Якщо у пацієнта виявлено початковий або середній карієс, ураження від якого не перевищує 30% від обсягу зуба, потрібно проводити фотополімерну реставрацію (ставити пломбу). Якщо ж відсоток руйнування більше 40, фотополімер не зможе витримати жувального навантаження.
Саме цим потрібно керуватися при виборі конструкції. Якщо зуб постраждав більш ніж на 40% - це пряме показання до протезування керамічною конструкцією на такий зуб. Про це детальніше у відповідному розділі про накладки або вініри.
На сьогоднішній день, фотополімер (полімер світлового твердіння), є кращим пломбувальним матеріалом для лікування початкового, середнього карієсу і початкових клиновидних дефектів. У фотополімера, є ряд переваг порівняно з іншими пломбувальними матеріалами (цементами, хімічними композитами), він міцніший, естетичніший і у нього міцніша фіксація безпосередньо до зуба (за умови, що на нього не буде надано великий жувальний тиск).
При дотриманні всіх протоколів і постановки за показаннями, фотополімерна реставрація може прослужити довгі роки.
Етапи постановки фотополімерної реставрації:
Перший візит:
- Консультація (огляд та рентген діагностика);
- Фотопротокол;
- Складання плану лікування.
Другий візит*:
- Підготовка (препарування) зуба під анестезією;
- Постановка пломби;
- Полірування та адаптація по прикусу.
* - при наявності часу, всі маніпуляції можна провести за один візит.
Часто задавані питання:
Чи псується зуб під пломбою?
- Ні, якщо пломба поставлена за всіма протоколами і за показаннями. Зуб може псуватися поруч з пломбою при поганій гігієні, а також в місцях, де з'являються тріщини або сколи від перевантажень (у тому випадку, якщо встановлені пломби великих розмірів, більше 40% обсягу зуба).
Чи потрібно міняти пломби, якщо так, то як часто?
- Все залежить від декількох факторів. Перший і найважливіший - це гігієна. Другий - регулярні огляди у стоматолога (раз на півроку), при яких можна виявити початковий карієс і усунути його (часто без потреби знімати саму конструкцію). Третій фактор - початковий стан зуба до установки. Чим кращий стан зуба до пломбування, тим довший термін експлуатації реставрації, який може досягати більше 10 років.
Чи змінює пломба свій колір з часом?
- Так. На жаль, пломба - це композит, який при великому збільшенні має пористу структуру. З часом пломба тьмяніє і стає більш матовою. При цілісності шва, між пломбою і зубом, її можна відполірувати. Але якщо на пломбі утворилися тріщини, або видно чітку лінію між зубом і пломбою (порушення герметичності клеєвого шва), таку пломбу рекомендовано замінити. Максимальна естетика і функція досягається шляхом постановки керамічної накладки, термін експлуатації якої може досягати більше 20 років.
Що робити, якщо постійно випадає пломба?
- При великих навантаженнях, якщо пломба більше самого зуба або встановлена на те місце, де мало емалі (за яку вона б могла міцно утримуватися) - ідеальною альтернативою є керамічна накладка, коронка або вінір.
Як зрозуміти, що вже пора замінити пломбу?
- 1 - Наявність темної лінії між пломбою і зубом (ця лінія, або сходинка, або щілина свідчить про те, що є порушення герметичності склеювання між зубом та пломбою, куди потрапляють мікроорганізми, утворюючи вторинний карієс). 2 - Наявність сірого фону під емаллю поруч з пломбою, або під пломбою (цей фон свідчить про вторинний карієс, який утворився через розгерметизацію пломби, або неякісну очистку від карієсу). 3 - Наявність площинного контакту між зубами (де рветься чи застрягає нитка), це веде до застрягання їжі між зубами та утворення вторинного карієсу під пломбою. 4 - Наявність нависаючих країв пломби над десною, це призводить до запалення десни поруч з такою пломбою та утворення карієсу під нею. 5 - Будь-яке порушення цілісності пломби (сколи, тріщини, шорохуватість, сколи стінок зуба) - все це свідчить про те, що пломбу потрібно було замінити ще декілька років тому! 6 - Неанатомічна форма реставрації. Пломба нагадує плоску поверхню, без вираженних скатів та фісур. Реставрація має бути схожа на цю:
Приклади моїх робіт:
Ситуацiя №1. Заміна старих пломб та усунення контактного карієсу на нові фотополімерні реставрації.
N.B. Прихований контактний карієс - найпідступніший тому, що може на всіх своїх стадіях бути невидимим для неозброєного ока. І найголовніше - він довго може не турбувати! Ось чому, потрібно регулярно відвідувати стоматолога для виявлення та своєчасного лікування.
Ситуацiя №2. Лікування карієсу і художня реставрація втраченої частини зуба фотокомпозитом за умови, що майбутня конструкція не буде перевищувати 30-40% зуба з нервом. При великих руйнуваннях і/або при втраті нерва - показано протезування керамічною накладкою.
Ось чудовий приклад того, чому не можна ставити величезні пломби на зуби з видаленим нервом та розмірами більше 40%!
Тому, не нехтуйте рекомендаціями лікаря, та протезуйте зуби вчасно!
Про те, як вберегти себе від подібного читайте детальніше у відповідному розділі про накладки або вініри.
Ситуацiя №3. Заміна старих пломб та лікування карієсу на фронтальних зубах.
Як правило, передні зуби з багатьма пломбами чи карієсами, рано чи пізно, ведуть до вінірів (бо саме вони дають естетичний та довготривалий результат). В даній ситуації будуть встановлюватись керамічні вініри, але згодом. А, щоб покращити естетику, та усунути карієс було вирішено (пацієнтом) до постановки вінірів замінити на певний час старі пломби.
Ситуація До 👇
Після 👆
Підбір матеріалу та його кольору 👇
Ізоляція 👆
Препарування (зняття старих пломб та усунення карієсу) 👇
Пломбування та полірування 👆
До 👎
Після 👍
P.S. Ще декілька слів про таке поняття, як - Архітектоніка реставрації.
Зуб мільйонами років не дарма так розвивався. І його форма обумовлена його функцією та фізіологією. А отже, ми повинні відтворювати її, а не просто "заліплювати дірку" довільної форми.
Показання та відносні протипоказання до постановки пломби.
Коли пломбу можна і потрібно ставити, а коли - краще керамічну реставрацію?
Всі приклади робіт, які ви тільки що побачили, виконуються методикою пошарового нанесення, так як показано на анімації нижче:
Методика реставрації по ключу-шаблону - описана >>> в цій статті "Реставрація по Ключу-Шаблону".
0 Коментарі