Щоб зрозуміти, що відбілювання безпечне та дуже дієве, потрібно розібратися в механіхмі та принципі його дії.

В цій статті ми розвінчаємо фобії та міфи, мов відбілювання шкодить емалі, не дієве чи не довготривале, а також, що чутливість залишиться на все життя. Все це - тільки лише страшилки з інтернета, та людей, які зовсім поза темою.

 

       І так, що ж таке відбілювання?

І як все таки відбувається цей процес ... Чи шкідливий він і як впливає на емаль?

 

 

 ➽  Для початку потрібно зрозуміти сам принцип механізму відбілювання, з цього і почнемо!

                     ВИДИ ВІДБІЛЮВАННЯ:
  • Зовнішнє Домашнє (за допомогою кап)
  • Зовнішнє Офісне (найчастіше при допомогою лампи)
  • Внутрішнє (в каналі мертвого зуба, що потемнів)

                     МЕХАНІЗМ (чи як це працює?):
  • Механізм офісного відбілювання:
при нанесенні на зуби гелю під впливом тепла та світла від спеціальної лампи, з гелю виділяється атомарний кисень, який проникає в шари емалі та дентину, де окисляє органічну пігментацію. Таким чином, зуби відбілюються.
  • Механізм домашнього відбілювання: 
при нанесенні на зуби гелю в капах, активний компонент гелю (перекис водню або перекис карбаміду) проникає в зубну тканину, де під дією тепла і більш лужного середовища розкладається, вивільняючи атомарний кисень. Останній, будучи найсильнішим окислювачем, вступає в хімічні реакції з фарбуючими органічними речовинами (пігментом), розриваючи їх зв'язок з емаллю і дентином, сприяючи таким чином їх як найшвидшому відшолушуванню і виведенню з тканин зуба. 
(По-простому кажучи, гель не чіпає сам зуб. А як "миючий засіб", відокремлює "бруд" від стінок емалевих призм та дентинних канальців. А вільна вода, яка там знадодиться виводить пігмент назавні. Це можна порівняти з тим, як ви миєте довгий тонкий стакан після кави.)
 
 
                     Перевага Домашнього над Офісним відбілюванням:
  • Процес лазерного (офісного) відбілювання, є більш хімічно інвазивний, тому що використовується висока концентрація, від цього чутливість виражена сильніше.

  • За рахунок не тривалого часу знаходження гелю на зубах, при офісному методі, відбілювання не може пройти на всю товщу зуба, а тільки в зовнішні шари, тому ефект швидко оборотний. Через структури емалі та дентину (великий відсоток неорганіки), компонентам гелю складно дістатися до найглибших шарів зуба, тому домашнє відбілювання найефективніше, за рахунок тривалого перебування гелю на зубі, хоч і в малій концентрації. Також важливо, це підвищення дегідратації (пересушування зуба), від чого емаль стає білосніжною, але дегідратація оборотна протягом пару годин, відповідно ефект короткочасний.

  • За рахунок дорожнечі лампи для відбілювання, офісний метод, як правило вище за вартістю, хоча крім матеріальної сторони, це нічим не обгрунтовано. А з появою хімічного офісного відбілювання пропала потреба в цих лампах. Тому і постало питання, чи варто платити більше за короткочасний, практично той же результат (найчастіше гірше) і бути з підвищеною чутливістю, або все ж вибрати домашнє відбілювання, якщо тільки це не у випадку «з сьогодні - на завтра».

                     ВІДСОТОК і виробники:
 
     ВАЖЛИВО! Вибір курсу відбілювання, тривалість і інші нюанси, повинен робити тільки лікар-стоматолог! Весь процес повинен проходити під наглядом! Всі самовільні неконтрольовані маніпуляції можуть нашкодити здоров'ю пацієнта, як і будь-які медикаментозні втручання, про що власне і попереджає МОЗ!
  • Домашнє:
  1. Whiteness Perfect, (FGM), шприц 3 г -  заснований на перекису карбаміду 10%, 16% і 22% концентраціях + нітрат калію і фторид натрію (десенситайзери)
  2. Opalescence PF (Ultradent),  шприц 1,2 мл - заснований на перекису карбаміду 10%, 15% і 20% + нітрат калію і фтор (десенситайзери)
  3. White Class (FGM), шприц 3 г. - заснований на перекису водню 5%, 7,5%, 10% + кальцій і десенситайзери

  • Офісне:
  1.  Opalescence BOOST PF 40% перекису водню 1,2мл. + нітрат калія та фтору
  2.  Opalescence  Xtra  Boost 38% перекису водню 1,2мл та ін.
  3.  Whiteness HP Blue 35% перекису водню та ін.
 

                     Тривалість і порядок процедури:
  • Домашнє – до 2х тижнів з капами.
    Після чищення зубів перед сном, з шприців гель наноситься в капу (величина краплі - середня третина зуба), потім капа щільно встановлюється на зубах, порожнина рота ополіскується. З одягненою капою небажано пити, їсти і курити. Вранці капу добре вимити, зуби почистити.
  • Офісне – індивідуально, від одного до декількох процедур, проводиться в клініці.
  • Внутриканальне - індивідуально, кілька днів, проводиться в клініці.

 

                     ЕФЕКТ:

  • Залежить від шкідливих звичок і індивідуальних особливостей, але середній показник це - до 2-х років (офісне), до 7 років (домашнє)
  • За статистикою, яка проводилася в США:
  1. Через 1-3 роки в 74% результат залишається
  2. Через 3-5 років в 62% результат залишається
  3. Через 5-7 років в 43% результат залишається
  • Повторний курс проводиться за бажання протягом 2-4 днів (під наглядом лікаря), але це не повинно бути системою, а тільки коли помітний регрес кольору.

 

Ступінь відбілювання, максимальний рівень відбілювання і збереження результату:
  • Не є шаблоном і часто непередбачуваний. І тільки виходячи з досвіду, лікар може припустити, як і до якого результату все призведе в кожному конкретному випадку.
  • Все дуже індивідуально. Як для різних пацієнтів, так і для різних зубів у одного і того ж пацієнта.
  • Не однаково відбілюються і самі частини зуба. Ріжучий край швидше світлішає, ніж пришийкова область. Це пояснюється і формою зуба і товщиною емалі та дентину. Оскільки колір зуба, в основному, визначається дентином, зміни в кольорі будуть відбуватися повільніше в місцях, де товщина дентину більше. Та й по суті, гель довше залишається на ріжучому краї в капі.
  • Є межа освітлення, вище якого (індивідуально) неможливо піднятися. Продовження процедури дозволяє окремому темному зубу «наздогнати» за кольором інші зуби.
  • Іноді може з'являтися плямистість, але колір з процедурою вирівнюється, як у випадку зуба, що"відстає".
  • Відразу після відбілювання, протягом пару днів, колір зовсім небагато регресує, так відбувається заміна перекису Н2О2 на Н2О і зайвий кисень виходить, знижується дегідратація.
  • Тому всі реставрації на фронтальних зубах проводяться тільки після відбілювання, а не до! і тільки через два тижні після закінчення курсу.
  • Ефективність відбілюючих паст, не була підтверджена з наукової точки зору. Тому якісна гігієна і відмова від шкідливих звичок це, мабуть, єдина запорука тривалого ефекту!

 

                     Чутливість:
  • Виражена в 2/3 випадках. Але потрібно розуміти, що це незручність тільки тимчасового характеру і пройде відразу ж після закінчення курсу.
  • Залежно від ступеня дискомфорту, є кілька рішень. Зменшення часу аплікацій, припинення, або повна відмова від процедур на день, два або ж внесення в капи, на цей час, десенсітайзерів (спец. речовини для зниження чутливості).
  • Також можна почати курс відбілювання, використовуючи гелі меншою концентрації і поступово підвищувати %. Чутливість з'являється через окислювальні процеси, які подразнюють нервові закінчення в зубі, але після закінчення курсу вона повністю зникає!

 

 

➽    І тепер ми плавно підібралися до розвіювання міфів про шкідливість відбілювання.

Всі доводи засновані на багаторічних дослідженнях, експериментах і фактах!

Хто раніше стверджував, що відбілювання не підвищує сприйнятливість до карієсу:
  1. (Ернст, Маррокін і Віллерхаузен-Цохен, 1996р.). 
  2. (Хайвуд, 1994р., Голдштейн, 1995р.)
  3. (Ернст та інші, 1996р., Олту і Гурган, 2000р., Гультц і інші, 1999р. Маккракен і Хайвуд, 1996р.)
Американська асоціація стоматологів, схвалила і визнала безпечними і ефективними, відбілюючі гелі для домашнього використання, перекису карбаміду і водню 10% - 20%.
 
Але все ж, щоб це підтвердити не тільки практичними спостереженнями, але і клінічними експериментами, провели це дослідження.

Вплив відбілюючих агентів на появу карієсу в емалі

                        За матеріалами Operative Dentistry, 2005, 30-2, 265-270
Результати даного дослідження підтверджують теорію, згідно з якою, у вітальних зубів, що пройшли процедуру відбілювання, не збільшується сприйнятливість до виникнення карієсу.

Експерименти і Висновки!
  • Запропоноване in-vitro дослідження, оцінює зміну сприйнятливості емалі до карієсу після процедури відбілювання агентами, що містять різні концентрації перекису карбаміду і водню.
  1. 24 здорових різця, 3 групи по 8 одиниць розрізаних уздовж. Одна половинка робоча, друга контрольна
  2. 1-я група 10% перекис водню / 2-я група 20% перекис карбаміду з фторидом / 3-тя група 35% перекис водню
  3. Після процедури відбілювання всі зразки були демінералізовану протягом чотирьох днів в in vitro карієс-моделює мікробіологічної середовищі, (посів З мутанс - імітація кариесогенного мікроорганізму, соєвий відвар і сахароза 3 рази в день - імітація прийому їжі, 22 години в день ополіскування мінеральною водою - імітація слини, 37 градусів - імітація температури тіла), а потім їх стан було проаналізовано за допомогою конфокальної Лазерного скануючої мікроскопії. (КЛСМ)
  4. Результати показали відсутність різниці між контрольними половинками і зразками, підданими обробці 10% і 35% перекису водню. А де був ще і фторид - то навіть підвищило стійкість до карієсу в порівнянні з контрольною половинкою.
  5. На останок слід зауважити, що застосування відбілюючих агентів не збільшує сприйнятливість емалі до появи карієсу.
  • Хайвуд, Хоук і Хейман (1991) були проведені дослідження цілісності емалі та дентину після відбілювання. На молекулярному рівні не було помічено ніяких змін структури твердих тканин.
  • Леонард та інші (1999) провели тест. Верхні різці півроку кожен день відбілюючі, нижні немає. По закінченню на збільшенні в 200-2000 разів не було знайдено між ними ніякої різниці.
  • Арау та інші (2003) підтвердили, що процедура протягом 14 днів по 7-8 годин на день ні як не впливає на цілісність емалі при вивченні під КЛСМ.
  • Президент компанії Ultradent Prod-ucts Inc., професор стоматології Дан Фішер ,: «Золотим стандартом відбілювання було і залишається домашнє відбілювання з виготовленням індивідуальної капи. На сьогоднішній день немає альтернативи цьому виду відбілювання за паливною ефективністю, біотолерантності і стійкості досягнутого результату (прояснені зуби можуть залишатися такими протягом багатьох років) ».
  • Домашній метод відбілювання застосовується з 1989р. І не помічено жодного випадку пов'язаного зі шкодою цієї процедури!
  • У США 95% реставрацій починаються з процедури відбілювання!
 
 ➽    На завершення, хочу підвести підсумки ...
Якщо це нешкідливо, достатньо не витратно, просто і ефективно, так чому б не робити це? Білосніжна усмішка по істині творить чудеса. Володар її стає більш впевненіше, відкритішою, більш комунікабельними. І можливо, саме це зробить Ваше життя ще краще. Тому, будьте красивими, будьте світліше !!